Jak wykorzystać filmy korporacyjne do budowania marki i relacji z klientami

Jak wykorzystać filmy korporacyjne do budowania marki i relacji z klientami?

Dobry film korporacyjny pomoże w realizacji celów długoterminowych Twojej organizacji. Ich osiągnięcie wymaga bowiem zbudowania i zwiększenia rozpoznawalności marki. Dlatego scenariusz filmu korporacyjnego musi być zorientowany na stworzenie emocjonalnej relacji z odbiorcą. Dowiedz się więcej na ten temat, sprawdź przykładowe filmy korporacyjne i odkryj, jak mogą stworzyć prestiżowy wizerunek Twojej organizacji.

Spis treści:

  • Skuteczny film korporacyjny — co to jest? 
  • Rola skutecznego filmu korporacyjnego w strategii marketingowej
  • Przykładowe filmy korporacyjne, które zbudowały silne marki
  • Jak stworzyć film korporacyjny? Porady od profesjonalistów
  • Produkcja filmów korporacyjnych — etapy powstawania
  • Filmy korporacyjne, a potencjał firmy — FAQ

Skuteczny film korporacyjny — co to jest? 

Dobry film korporacyjny może przedstawiać misję i wartości firmy, kulturę korporacyjną, produkty i usługi albo osiągnięcia organizacji. Nie jest jednak filmem reklamowym, ponieważ jego głównym zadaniem jest budowanie pozytywnego wizerunku organizacji. 

Tworzenie filmów korporacyjnych w dłuższej perspektywie czasu może zapewnić lepsze efekty sprzedażowe niż krótki film reklamowy. Kreatywny film korporacyjny można wykorzystać również do employer brandingu.

Rola skutecznego filmu korporacyjnego w strategii marketingowej

Wysokiej jakości filmy korporacyjne to wszechstronne narzędzie marketingowe, które można wykorzystać do realizacji różnych celów. Na przykład filmy wizerunkowe korporacyjne, które pokazują historię firmy, jej misję i wartości oraz osiągnięcia, mogą służyć do kreowania marki. Jednak ich skuteczność zależy przede wszystkim od stopnia zaangażowania odbiorcy, na które niemały wpływ ma wysokiej jakości produkcja filmowa.

Film promocyjny firmy może budować i wzmacniać relację z klientami oraz partnerami biznesowymi. W takich produkcjach również prezentujemy pozytywne emocje, związane np. z sukcesami klientów lub zastosowaniem produktu, co buduje zaufanie i wiarygodność marki. Natomiast przygotowanie filmu korporacyjnego na potrzeby promocji produktów i usług, obejmujące najczęściej pokazanie efektów ich zastosowania, zalet i unikalnych cech, ma większą efektywność, niż opis tekstowy.

Celem filmu korporacyjnego może być także wzmocnienie przekazu i zwiększenie zaangażowania odbiorców kampanii marketingowych. W tym przypadku kreatywny film korporacyjny staje się integralną częścią takiej kampanii i może być prezentowany w mediach społecznościowych, na stronie internetowej i w korespondencji mailowej czy podczas eventów.

Filmy korporacyjne employer branding mogą przyciągać potencjalnych pracowników, przedstawiając firmę jako atrakcyjne miejsce pracy (filmy rekrutacyjne). Można również wykorzystać je do zatrzymywania talentów, poprzez prezentowanie możliwości rozwoju i korzyści pracy w organizacji.

Przykładowe filmy korporacyjne, które zbudowały silne marki

Poniżej znajdziesz 4 przykłady filmów korporacyjnych, prezentujących silne marki. Zwróć uwagę nie tylko na angażujące scenariusze filmów, ale również na profesjonalną postprodukcję filmową.

  • Apple at Work — The Underdogs w zabawny sposób przedstawia kreatywność zespołu pracowników, którzy zmagają się z realizacją trudnego zadania. Prezentuje technologię Apple, która wspiera bohaterów w osiągnięciu celu.
  • Nike: "Better For It" prezentuje historie kobiet, pokonujących własne słabości, którym towarzyszą emocje i łzy. Podkreśla, że firma Nike wspiera sportowców, wzmacniając ich determinację w przełamywaniu wewnętrznych ograniczeń.
  • Ideas Are Scary GE Commercial w mistrzowski sposób komunikuje wartości marki i jej misję za pomocą metafory pomysłu jako niezgrabnego żywego stworzenia, które początkowo budzi niezrozumienie, a nawet strach. Wymaga wsparcia i wiary, aby wyewoluować do zachwycającej formy.
  • FLAWSOME łączący dziecięcą ciekawość świata, rodzicielską troskę o ich zdrowie i wybór naturalnych składników z marką napojów gazowych bez dodatku cukru. Dzięki temu podkreśla najważniejsze cechy produktu, jednocześnie adresując komunikację zarówno do dzieci, jak i dorosłych. 

Jak stworzyć film korporacyjny? Porady od profesjonalistów

Liczne formy filmu korporacyjnego umożliwiają zastosowanie wielu pomysłów, stylów i technik, ale profesjonalna produkcja takiego filmu zawsze opiera się na kilku podstawowych zasadach. Kluczową kwestią jest zdefiniowanie celu i formy jego przekazu. Jeśli chcesz stworzyć film korporacyjny, na samym początku prac jasno określ, co chcesz nim osiągnąć. Czy chodzi o budowanie wizerunku marki, czy prezentację nowych produktów? A może chcesz zmotywować pracowników lub przyciągnąć nowe talenty?

W kolejnym kroku zidentyfikuj grupę docelową swojego filmu. Tworzenie filmów korporacyjnych wymaga dogłębnego zrozumienia potrzeb oraz zainteresowań ich odbiorców. To jedyna droga do stworzenia angażującego contentu. Prace nad filmem wymagają oczywiście scenariusza, który jest podstawą skutecznego filmu korporacyjnego. Powinien mieć przejrzystą strukturę oraz interesującą narrację, prezentować kluczowe punkty, ale przede wszystkim być spójny z wartościami i misją firmy.

Pamiętaj, że wysokiej jakości filmy korporacyjne pokazują prawdziwych pracowników, autentyczne opinie klientów i sceny z codziennej działalności firmy. Oczywiście, finalna perfekcja wymaga aktywności reżysera, ale najważniejszą kwestią w produkcjach wideo tego typu zawsze jest autentyczność.

Produkcja filmów korporacyjnych — etapy powstawania

Profesjonalna ekipa filmowa realizuje filmy korporacyjne w procesie, który dzieli się trzy kluczowe etapy. Należą do nich:

  • preprodukcja, której celem jest zdefiniowanie celu filmu oraz określenie grupy docelowej. Obejmuje również stworzenie scenariusza filmu korporacyjnego, harmonogramu prac, ustalenie budżetu produkcji oraz zorganizowanie castingu i wybranie lokalizacji do realizacji,
  • produkcja, czyli przygotowanie planów zdjęciowych i realizacja zdjęć,
  • postprodukcja filmowa, obejmująca montaż materiału filmowego, dźwiękowego, dodanie grafik i animacji.

Te podstawowe etapy powstawania większości profesjonalnych produkcji wideo mają zastosowanie zarówno w filmach employer branding, często prezentujących kulturę korporacyjną, jak i w materiałach, których celem jest np. przedstawienie misji organizacji. Wyreżyserowany film należy jeszcze opublikować, a dla uzyskania najlepszego efektu uruchomić dedykowaną dla niego kampanię marketingową.

Filmy korporacyjne, a potencjał firmy — FAQ

Po co tworzy się film korporacyjny?

Film promocyjny firmy można stworzyć w celu wsparcia kampanii marketingowych lub jako ich kluczowy element. Warto podkreślić również potencjał tych produkcji w obszarze HR, czyli zarówno przyciągnięcia nowych talentów, jak i utrzymania pracowników. 

Czy za pomocą filmów korporacyjnych można wypromować swoją markę?

Tak, kreatywny film korporacyjny to skuteczne narzędzie marketingowe do promowania marki. Umożliwia wykreowanie wizerunku marki, prezentację usług i produktów, zaangażowanie odbiorców, zwiększenie zasięgu oraz widoczności, budowę zaufania oraz wsparcie kampanii marketingowych, co zwiększa konwersję.

Od czego zależy cena filmu korporacyjnego?

Koszt produkcji filmu korporacyjnego zależy m.in. od skomplikowania scenariusza oraz czasu trwania filmu, który przekłada się na liczbę dni zdjęciowych. O cenie decydują również kwestie logistyczne takie jak odległość do lokalizacji zdjęciowych oraz koszty postprodukcji. 

Czym różni się film wizerunkowy od korporacyjnego?

Można powiedzieć, że film wizerunkowy jest jednym z typów filmów korporacyjnych, którego celem jest budowa i wzmacnianie wizerunku marki za pomocą emocjonalnej narracji i skupienia na wartościach oraz misji. Natomiast filmy korporacyjne, często mylone z filmami promocyjnymi, którym bliżej do spotów reklamowych, z reguły przedstawiają firmę bardziej kompleksowo, prezentując jej strukturę, kulturę korporacyjną oraz produkty, a ich narracja jest bardziej informacyjna.

PORZUĆ NUDNY MARKETING
Niech Twoi klienci poczują emocje

PODOBNE WPISY

UZYSKAJ OFERTĘ:

KONTAKT@GRANATOR.COM

INNE ZGŁOSZENIA:

ZGLOSZENIA@GRANATOR.COM