Pierwszym i najważniejszym punktem planowania strategii kampanii reklamowej jest określenie jej celu. Sprowadza się to zasadniczo do dwóch najistotniejszych i najbardziej pożądanych rezultatów końcowych - zwiększenia sprzedaży oraz zwiększenia rozpoznawalności marki.
Zwiększenie sprzedaży wiąże się z eskalowaniem rozpoznawalności produktu, bądź usługi oraz pozyskiwaniem leadów, czyli kontaktów do potencjalnych klientów.
Powiększanie rozpoznawalności marki pozwala na przyciąganie i generowanie ruchu do konkretnej przestrzeni (fizycznej, bądź internetowej), remarketingiem przypominającym o istnieniu marki, budowaniem zaufania potencjalnego klienta oraz zachęceniem do interakcji z marką.
W marketingu dwa kluczowe cele planowania kampanii reklamowej bywają ze sobą skorelowane, ale nigdy nie są tożsame ze sobą w stu procentach. Jest to zależne od rodzaju środków przekazu, na które planowana jest kampania reklamowa.
Dla przykładu: wykupienie reklamy w serwisie sprzedażowym takim jak np. Allegro, zazwyczaj ma na celu wyłącznie zwiększenie sprzedaży. Najistotniejsze są w tym momencie cechy produktu oraz jego cena, dostępność, łatwość zakupu i zwrotu, popularność i widoczność w wyszukiwarce strony internetowej. Marka sprzedającego jest mniej istotna, pod warunkiem, że konto sprzedającego spełnia pewne normy m.in. procent pozytywnych komentarzy. W przypadku, gdy kampania reklamowa zakończy się, podtrzymanie zainteresowania produktem, bądź marką bywa bardzo trudne.
Firmy, które skupiają się na marketingu poprzez budowanie i niejako ,,sprzedawanie" wizerunku marki, nie uzyskują konwersji w postaci sprzedaży w pierwszej kolejności i w krótkim czasie. Pozwala im to jednak uzyskiwać długoterminowe cele. Rozpowszechnianie świadomości marki wśród potencjalnych klientów z dużym prawdopodobieństwem pozwala przynosić korzyści w postaci sprzedaży w dłuższym okresie czasu. Gdy marka zakotwicza się w świadomości społeczności, zyskuje dużą przewagę nad mniej znaną konkurencją.
Optymalnym planem marketingowym jest połączenie i wykorzystywanie dwóch dróg przynoszących korzyści zarówno w szybkiej i skutecznej sprzedaży oraz w budowaniu długoterminowego i stabilnego wizerunku.
Jednym z najlepiej znanych i popularnych sposobów na reklamę wizerunkową, bądź produktową, jest spot reklamowy. Niezależnie od tego, czy polem eksploatacyjnym filmu reklamowego jest internet, czy telewizja - ruchomy obraz oraz historia, którą opowiada, ma o wiele większą skuteczność w docieraniu do potencjalnych klientów, niż reklama graficzna bądź audialna.
Kampania reklamowa w postaci materiału video, pozwala na zawarcie większej ilości spójnego i skomponowanego przekazu w postaci obrazu, tekstu, dźwięku, historii, humoru, merytoryki, anegdot, dramaturgii. Dodatkowo może wywoływać w odbiorcy pewne refleksje oraz emocje, które są bardzo precyzyjnie zaplanowane i ukierunkowane na wywołanie określonych, pożądanych działań odbiorcy. Wszystko to prowadzi na przykład do zwiększenia świadomości marki, które jest związane z odczuwaniem pewnej emocji, lub do zwiększenia sprzedaży m.in. poprzez ukazanie produktu w użyciu w sposób zachęcający do jego pozyskania.
Spot produktowy to film reklamowy, którego głównym bohaterem jest produkt, a celem takiej reklamy jest przedstawienie jego cech, oryginalności, funkcjonalności i atrakcyjności. Opowiadając historię o produkcie w sposób interesujący, lub stricte pokazowy, można zbudować pewne skojarzenia, które będą wywoływać u odbiorcy pozytywne emocje.
Najbardziej popularne filmy produktowe skupiają się wyłącznie na produkcie w formie jego prezentacji wizualnej. Mówiąc o nich mamy na myśli nagrania typu Packshot (inaczej Pack shot). Nazwa filmów pochodzi od częstego eksponowania wariantów i grup przedmiotów. Takie filmy reklamowe mają na celu przede wszystkim sprzedaż i dotarcie do klienta w prosty i nieskomplikowany sposób. Wizerunek marki jest w tych filmach drugorzędny, ponieważ skupienie pozostaje tylko i wyłącznie na przedmiotach, które dana marka ma w swojej ofercie.
Przykład: https://www.granator.com/produkcje/amz-duvets
W reklamie produktowej istotne jest skupienie na wizerunku. Dla przykładu - często w reklamach perfum wykorzystuje się wizerunek znanej osoby, atrakcyjnej kobiety, lub mężczyzny, aby poprzez tak zwany efekt magicznego spowinowacenia wywołać u widza skojarzenie, które stawia równość między wizerunkiem danej postaci, a wizerunkiem marki, bądź produktu. W ten sposób buduje się pozytywny wizerunek i zaufanie potencjalnego klienta.
Nowoczesna reklama filmowa powinna nie tylko służyć sprzedaży, ale również budować pozytywny wizerunek marki poprzez komunikację, czyli m.in. historię, emocje i obraz. Służą do tego spoty wizerunkowe - czyli reklamy służące do budowania pozytywnego wizerunku firmy i utrwalania obrazu marki w świadomości klientów. Tego typu content świetnie sprawdza się do prezentacji świadczonych usług, ale również do pośredniego eksponowania produktów.
Niezależnie od tego czy pola eksploatacyjne dotyczą kanału Youtube, internetu, telewizji, strony internetowej, czy publikacji w mediach społecznościowych, realizacja spotu reklamowego powinna zawsze nieść przekaz kreujący świadomość widzów. Przekazy reklamowe, niezależnie czy mają na celu prezentację produktów i usług, które są sprzedawane w twojej firmie, czy są nastawione na to pokazać, aby jej wizerunek - warto, aby niosły w sobie treść opowiadającą o marce.
Przykład: https://www.granator.com/produkcje/flawsome