Czym jest Sora – nowe narzędzie od OpenAI?


‍‍GRANATOR FILM

/
/
/
/
/
/
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje świat – również ten marketingowy. Pod koniec tego roku wprowadzimy do naszej oferty innowacyjną usługę, jaką jest tworzenie niedrogich filmów reklamowych dla firm na podstawie sztucznej inteligencji i programu Sora. Co to jest, jak działa i jak wpłynie na firmowy marketing? 

Sora – co to za program?

Sora to model sztucznej inteligencji (AI) opracowany przez amerykańskie laboratorium badawcze Open AI. Działanie modelu opiera się na zamianie tekstu na wideo poprzez wpisanie odpowiednich promptów, czyli instrukcji tekstowych sugerujących, jaki obraz filmowy chcemy uzyskać. Na podstawie wpisanych wskazówek Sora AI tworzy realistyczne lub animowane filmy trwające do 60 sekund

Model jest w stanie generować złożone sceny z wieloma postaciami, różnymi rodzajami ruchu i dokładnymi szczegółami tła. Zdaniem Open AI Sora rozumie nie tylko to, co użytkownik zawarł w podpowiedzi, lecz również, jak określone rzeczy istnieją w świecie fizycznym. Sora opiera się na wcześniejszych badaniach nad modelami DALL·E i GPT. Oprócz możliwości generowania wideo z instrukcji tekstowych Sora jest w stanie również przekształcić nieruchomy obraz w wideo lub rozszerzyć istniejący film o dodatkowe klatki. 

Ciekawostka: japońskie słowo sora oznacza „niebo” i stanowi nawiązanie do „nieograniczonego potencjału twórczego” modelu sztucznej inteligencji.

Jak działa Sora?

Program Sora jest trenowany na ogromnej ilości materiałów o różnej tematyce, stylistyce, rozdzielczości i czasie trwania. Jest to tzw. model dyfuzyjny, czyli głęboki model generatywny, działający poprzez dodanie statycznego szumu do wpisanych danych, a następnie odwrócenie tego procesu (odszumianie) w celu uzyskania realistycznego wideo. Sora generuje od razu cały film, dlatego użytkownik nie widzi przekształceń znanych z poprzednich tego typu modeli. Mówiąc prościej, Sora analizuje wprowadzone prompty, a następnie przekłada je na obraz. Dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji Sora nie tylko rozumie kontekst i szczegółowe opisy, lecz jest również w stanie stworzyć profesjonalny film reklamowy, które budzi prawdziwe emocje.

Kiedy premiera Sora AI?

Nieznana jest jeszcze oficjalna data premiery modelu Sora AI, dlatego nie wiemy, kiedy dokładnie program zostanie udostępniony szerszej publiczności. Obecnie Sora jest sprawdzana pod względem bezpieczeństwa w ramach red teamingu – Open AI udostępnia program tzw. etycznym hakerom, którzy testują go pod kątem cyberbezpieczeństwa i ewentualnych zagrożeń. Organizacja udostępnia również model wielu artystom wizualnym, projektantom i filmowcom w celu zbierania opinii na temat możliwości ulepszenia programu. Publiczna premiera modelu Sora planowana jest na rok 2024.

Jak korzystać z Sora?

Choć Sora nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich użytkowników, w dużej mierze wiemy, jak będzie działała. Generowanie filmów w Sora AI nie wymaga technicznej wiedzy, a największym wyzwaniem jest przygotowanie promptów, które zostaną przełożone przez Sora na wideo – zgodnie z naszą koncepcją.

Sprawdź, jak używać Sora AI:

  1. Zarejestruj się na platformie OpenAI – rejestracja zapewnia dostęp do wszystkich narzędzi stworzonych przez Open AI. Możliwe, że korzystanie z modelu zamiany tekstu na wideo będzie wymagało opłacenia subskrypcji.
  2. Przygotuj prompt – podstawą działania programu są prompty, czyli polecenia tekstowe wprowadzane przez użytkownika. Długość i szczegółowość promptu ma wpływ na ostateczny efekt wideo.
  3. Wpisz prompt i rozpocznij generowanie wideo – po wprowadzeniu promptu model AI automatycznie rozpocznie tworzenie filmu.
  4. Dostosuj wideo – jeśli nie jesteś zadowolony z rezultatu, gotowy film możesz edytować poprzez zmianę promptu.
  5. Pobierz i udostępnij – wygenerowane przez sztuczną inteligencję wideo możesz pobrać i udostępnić w mediach społecznościowych lub wykorzystać w kampanii reklamowej.

Jak wyglądają prompty dla Sora AI?

Sora AI umożliwia tworzenie dowolnych filmów, zarówno realistycznych, jak i fantastycznych. Mogą one przedstawiać na przykład ludzi, zwierzęta, stworzenia morskie, rośliny, krajobrazy czy pojazdy. Jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę nasza wyobraźnia, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by generować filmy z dinozaurami, mamutami czy fantastycznymi stworzeniami. Sora daje więc ogromne możliwości twórcom kreatywnym, a tym samym pozwala stworzyć imponujące kreacje filmowe nawet przy ograniczonym budżecie. Kluczem do sukcesu realizacji jest umiejętność tworzenia promptów, które pozwalają precyzyjnie komunikować się ze sztuczną inteligencją i uzyskiwać zamierzone rezultaty. 

Przykładowe prompty zamieszczone na stronie OpenAI:

Przykład 1: Fotorealistyczny film przedstawiający zbliżenie dwóch statków pirackich walczących ze sobą w filiżance kawy.

Przykład 2: Dron krąży wokół pięknego, zabytkowego kościoła zbudowanego na skalistym wzniesieniu wzdłuż wybrzeża Amalfi. Widok ukazuje historyczne, wspaniałe detale architektoniczne oraz wielopoziomowe ścieżki i patio. Fale rozbijają się o skały znajdujące się poniżej, a widok rozciąga się po horyzont wód przybrzeżnych i pagórkowate krajobrazy wybrzeża Amalfi we Włoszech. W oddali kilka osób spaceruje i podziwia z tarasów oszałamiający widok na ocean. Ciepły blask popołudniowego słońca tworzy magiczną i romantyczną atmosferę, a zachwycający widok jest uchwycony na pięknej fotografii.

Przykład 3: Stylowa kobieta idzie ulicą Tokio wypełnioną ciepłymi, świecącymi neonami i animowanymi reklamami. Nosi czarną skórzaną kurtkę, długą czerwoną sukienkę, czarne buty i czarną torebkę. Ma na sobie okulary przeciwsłoneczne i czerwoną szminkę. Idzie pewnie i swobodnie. Ulica jest mokra i odbija światła, tworząc lustrzany efekt kolorowych świateł. Wokół przechadza się wielu pieszych.

Jak tworzyć skuteczne prompty?

Jak widać na powyższych przykładach, możemy generować zarówno realistyczne, jak i abstrakcyjne filmy. Znaczący wpływ na uzyskany efekt ma szczegółowość promptu. Poniżej znajdziesz elementy, które warto wziąć pod uwagę podczas tworzenia polecenia tekstowego:

  • Sceneria – jak ma wyglądać otoczenie?
  • Postacie – kto lub co ma się znajdować na filmie?
  • Miejsce – czy chcesz wykorzystać konkretną lokalizację (np. Poznań, Warszawę, Barcelonę)?
  • Czas – o jakiej porze dnia/roku ma się rozgrywać scena?
  • Atmosfera – jakie emocje ma przekazywać obraz?
  • Aspekty techniczne – jaki powinien być film (np. fotorealistyczny, animowany) i czy ma zawierać specjalne techniki (np. zbliżenia, panoramowanie, efekty specjalne)?
  • Detale – jak mają być ubrane postacie? Jak ma wyglądać tło? Jak ma się odbijać światło? 

Prompty powinny być proste, a zarazem szczegółowe. Warto pamiętać, że już po wygenerowaniu filmu możemy edytować prompt w celu dodania większej ilości detali. Sora generuje wizualne narracje na podstawie słów, dlatego istotnym elementem korzystania z programu jest umiejętność tworzenia skutecznych promptów, które są kluczem do uzyskania oczekiwanego efektu. 

Wykorzystanie Sora AI w tworzeniu filmów reklamowych

Najważniejsze możliwości modelu Sora to:

  • generowanie krótkich filmów (do minuty),
  • animowanie istniejących obrazów,
  • edytowanie istniejących filmów,
  • montaż różnych grafik i filmów.

Nieograniczony potencjał twórczy modelu Sora od Open AI otwiera nowe możliwości przed branżą kreatywną i marketingową. Dzięki wykorzystaniu programu możemy tworzyć filmy reklamowe zoptymalizowane pod kątem różnych platform i urządzeń, zapewniając użytkownikowi wyjątkowe doświadczenia wizualne. To przełomowe narzędzie od OpenAI umożliwia uzyskanie wysokiej jakości wideo i spójnej narracji filmowej przy niskim budżecie i krótkim czasie oczekiwania na realizację.

W Granator Film zajmiemy się realizacją filmu reklamowego z wykorzystaniem modelu Sora – od koncepcji i scenariusza, przez generowanie odpowiednich promptów, aż po montaż materiałów i przekazanie praw autorskich. Stawiamy na prestiżowe produkcje, dopasowane do profilu działalności klienta, a przy tym jesteśmy otwarci na nowe technologie, które rewolucjonizują firmowy marketing i zapewniają przewagę nad konkurencją. 

Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz zlecić nam stworzenie krótkiego filmu reklamowego w oparciu o sztuczną inteligencję.

PODOBNE WPISY